Význam priestranného úľa pre tvorbu silných včelstiev

Pohľady na význam úľov sa u včelárov rôznia. Sú takí, ktorí úľ preceňujú, je alfou a omegou ich včelárenie nielen vo výnosoch včelstva. iná skupina včelárov sa touto otázkou nezaoberá a podceňuje ju. Tvrdí, že konštrukcia a kvalita úľa výnos včelstva neovplyvňuje. Úľ medu nepotí. Je pre nich dôležité, že sa im v danom úli dobre a jednoducho včelárov, majú technológiu úľov zvládnutú. kto má vlastne pravdu? Topí asi niekde uprostred.

Požiadavky na úľ z hľadiska racionálneho včelárenie. úľ je obydlia včiel, ktoré poskytuje včelstve priestor pre jeho žiaduce rozvoj, musia chrániť včelstvo pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Včelárom musí dať možnosť zasahovať do včelstiev s najmenšími nároky ako na čas, tak na pracovné nasadenie - odoberanie medných zásob, rozširovanie včelstiev, protirojová opatrenia, dodávanie zimných zásob, liečenie ai. Úľ musí spĺňať požiadavky na racionálnu ošetrovanie včelstiev, mal by vyhovovať aj mnohým ďalším aspektom.

Prvoradé princípy nástavkového včelárenie

Hlavným cieľom je v nástavkových úľoch zracionalizovať chov včiel, včelstvá mať silnejší a prirodzene ich viesť, nezasahovať tak často do včelstva a ušetriť prevádzkové náklady. Nástavkové úle umožňujú prispôsobovať veľkosť priestoru potrebám včelstva a jeho znáške. Dobre zvolený úľový priestor umožňuje čiastočné nahradiť prácu s jednotlivými rámiky manipuláciou s celými nástavkami tzv. rotáciou nástavcov. Jednou zo základných podmienok úspechu nástavkové metódy je schopnosť priemerne fyzicky zdatného včelára pracovať a manipulovať s celými nástavkami. Čím sú rámiky vyššia, tým menej ich v nástavkami môžeme mať. A čím menej plástov však nástavec obsahuje, tým väčší význam má uteplení stien.

Nástavkový úľ má na sebe navrhnuté nástavkami tak, aby bolo možné podľa potreby úľový priestor rozširovať, znižovať a ľahko kontrolovať. Nástavec by mal byť prístupný zhora tak, aby umožňoval vybrať ktorýkoľvek rámik. Takto špecifikovaný úľ vyžaduje na ošetrovanie včelstiev minimum pracovného času v priebehu celého včelárskeho roka. Tvar úľového priestoru má vyhovovať potrebám včelstva. môže mať obdĺžnikový pôdorys alebo byť v tvare štvorca. Zimné chumáč včiel a plodového telesa by sa mal v predjarí blížiť tvare gule. Tomu by mal zodpovedať aj úľový priestor, najlepšie v tvare kocky. Pre chov silných včelstiev by mal byť rámik širšie.

Výhodou je štvorcový pôdorys úľa s možnosťou jednoduchej zmeny postavenia rámikov voči cézny, zmeny zo studenej stavby na teplú a naopak. Skúsenosť napovedá, že studená stavba včelám prospieva lepšie, dôvodom je lepšia cirkulácia vzduchu. výšku úľového priestoru si korigujeme počtom nástavcov a jej výškou.

Letáč by malo byť cez celý priestor úľového dna z dôvodu zaistenia ideálnej cirkulácia vzduchu. Očká v nástavcoch by sme tiež mali využívať, nie je pravdou, že sú zbytočná. Ak používame materská mriežku, trúdovi sa nemajú ako dostať z horného nástavkami von a hynú na mriežke. Je to veľmi žalostný pohľad.

Na zimu cézny osadzujeme zábranami proti hlodavcom a iným nenechavcom. Najvyššie je nastrihať si požadovaný rozmer z "ťahokovu & quot; s okami max. 5x5 mm, alebo aj zábrany zakúpiť v predajné.

Dno, alebo ak podmet, by malo byť vyššie okolo 10 cm, aby sa včely mohli prípadne stiahnuť nadol. V podmetu by tiež nemala chýbať stavebná uzávera proti stavbe trubčiny. Obsadenie podmetu včelami je výbornou signalizáciou pre včasné rozšírenie úľového priestoru pri jeho rozširovaní v jarných mesiacoch. Ak sa včely už v podmetu nachádzajú, signalizuje to rojový náladu vo včelstve a spravidla dôjde aj k vyrojení. Tento rok som toto správanie pozoroval na včelách pri dome. akonáhle sa včely vyvesili a začali polihovať na cézny, do troch dní bol úľ prázdny. Vyrojené včely odlietali.

Podmet by mal mať aj sito s vysúvacím zásuvkou na kontrolu nielen roztočov. na spodnom dieli dna by sa mala nachádzať zásuvka pre zber a kontrolu mali. tú by sme mali kontrolovať po celý rok, bez toho aby sme rušili včely. Minimálna výška podmetu na tento účel má byť 3 cm.

Materiál použitý na výrobu úľa musia vyhovovať hygienickým predpisom pre nepriamy styk s potravinami. To znamená, že zo stien úľa a ďalších častí sa nesmie uvoľňovať mechanické častice alebo látky, ktoré by mohli prejsť do medu v plástoch. K výrobe úľov vyhovuje drevo, hobra, sololit či vybrané šarže penového polystyrénu.

Konštrukcia a materiál úľa by mal umožňovať jednoduchú kontrolu, údržbu a dezinfekciu. Jedna z najlepších dezinfekciou je Opalovanie plameňom, alebo ošetrenie v lúhu. Uloví stena by mala pomáhať včelstve v úli udržiavať žiaduce mikroklímu, ponímať vlhko a tiež dýchať. Pre tento účel sa najlepšie hodí drevo z borovice vejmutovky. Stena by mala mať dostatočnú tepelnú izoláciu, tým zamedzíme hlavne v jarnom prechodnom období zbytočným stratám tepla z úľového priestoru. tento únik tepla včelstvo nahrádza vyššou spotrebou glycidových zásob. V letných mesiacoch sa včelstvo zase tak neprehrieva, preto kvalitná tepelná izolácia je výhodou po celý rok. U nezateplených úľov potom často dochádza k oneskorenej reakcii na vonkajšie oteplenie, a tým aj k spomalenému rozvoju. Tepelná kapacita sa môže zväčšiť či zmenšiť napríklad kondenzáciou vodných pár na stenách úľa a nasiaknutím vody do stien. Pri nevhodnej cirkuláciu vzduchu dochádza k plesniveniu od cézny najvzdialenejších plástov v úli.

Včelárenie v nízkonástavkovém Optimal

Nízkonástavkový úľ Optimal predstavuje moderný veľkopriestorový úľ, ktorý je určený na chov silných včelstiev. Pozostáva zo dna s vysokým podmetom a spodným vetraním, nástavkami, prepážky (vnútorného veka), vonkajšieho veka s krmítkom a uteplením stropu. Nástavkami obsahujú po 11 rámcoch miery 420 x 170 x 28 mm. Čistá plástová plocha nástavkami činí 6 666 cm2. V priemerných snůškových podmienkach by sme mali mať na dobrú včelstva k dispozícii po 6 nástavcoch, ktoré spolu dávajú 40 000 cm2 plástu. To je dvojnásobok plochy plástov u plodiska a medníka tradičných dvouprostorových úľov. V nízkonástavkovém úľa možno s výhodou včelařit bez mriežky, ktorú používame len k špeciálnym účely.

Včelárenie v nízkonástavkovém Langsrothově úli

Ako Úľ Langstroth je vo svete označovaný nástavkový tenkostenný úľový systém, skladajúci sa z dna, niekoľkých nástavcov, vnútorného veka (uteplivky) a veka. Nástavkami ležia na sebe na tupo, tzn. bez falcov a obsahujú 10 rámikov na studenú stavbu dĺžky 448 mm. Výška rámika je 232 mm, 185 mm alebo 159 mm. Medzi nástavkami a medzi rámikom a ulovia stenou je vždy dodržiavajú tzv. včelí medzera - 8 mm (+/- 2 mm).

Biologické predpoklady

U tenkostenných úľov by mala byť dĺžka rámikov nad 42 cm. na jar, kedy včely začnú intenzívne plodovej a teplotne obhospodarovať celý úľový priestor, pôsobí prázdne bunky na koncoch rámikov ako výborná izolačná clona. Široký rám umožňuje silným včelstvám založiť rozsiahla plodová telesa cez niekoľko nástavcov.

Najlacnejšie úľ

Tento úľ je konštrukčne veľmi jednoduchý a teda aj relatívne lacný. Je vhodný pre domácu výrobu. Včelár môže na zhodnom pôdoryse zvoliť metódu vysokonástavkovou (výška rámikov 232 mm), nízkonástavkovou (výšky rámikov 185 mm a 159 mm) alebo metódu kombinovanú tzv. systém Dadant.

Pevný rám Hoffmanova typu vydrží aj hrubšie zaobchádzanie. Tučná hornej Loučka zabraňuje nežiaducemu prostavování voskovými mostíky medzi nástavkami. náš vysoký rámik s medzerníkom je pozostatkom rámika do zadováku.

Manipulácia s celými nástavkami

U nízkonástavkových variantov sa väčšinou pracuje s celými nástavkami. Tri nástavkami tvoria plodiska, dva nástavkami predstavujú medník. U silných včelstiev sa pridáva celý nástavec medzistien. odstránením zaplodováného nízkeho nástavkami sa vytvorí veľmi ľahko Oddelek s možnosťou výchovy matky. Technológia vedenie silných včelstiev predpokladá v sezóne rozdeľovanie a spájanie včelstiev - metóda tvorby a spájanie oddelka.

Získavanie kvalitného medu

Nízke nástavkami umožňujú získavať v plnej zaviečkovaných plástoch kvalitný med s nízkym obsahom vody. Pri tomto systéme možno včelařit í bez materská mriežky. K vytáčanie medu sú vhodné výrobno jednoduchšie radiálne medomet. Rámiky možno samozrejmé vytáčať aj v tangenciálnych medomet (aj staršie konštrukcie).

Včelárenie v systéme s vysokými nástavkami

Vysoké nástavkami majú rámiky 22 cm a vyššie. U nás sú najviac využívané výšky 24,27,5 a 30 cm, šírka rámika 39 a 42 cm. Vysokonástavkový systém včelárenie má niekoľko nesporných výhod, ale tiež rôzne úskalia, s ktorými je treba počítať a vyrovnať sa s nimi.

Výhody vysokých nástavcov:

Vyššie rámik uľahčuje včelám termoreguiaci pri jarnom rozvoju. Vysoké rámiky vyhovujú vzostupnej tendenciu plodování, a preto na začiatku plodovej hniezdo na ňom rastie rýchlejšie a má lepšie usporiadanie zásob. To môže v teplejších oblastiach ovplyvniť výnos z skoré znášky, ale aj rýchlejší rozvoj roztoča Varroa destructor, ktorý je potrebné tlmiť pomôcť kyseliny mravčej.

Ľahšie hľadanie matky pri výmene Veľkou výhodou je jednotná výška rámika v celé uloví zostave, kde je možné převěšovat jednotlivé rámiky aj pri tvorbe oddelka. Opäť sa vďaka rovnakej výške nástavcov využíva ich rotácia až do medárny.

Nevýhody vysokých nástavcov

Nevýhodou takéhoto plodiska je práca s jednotlivými plásty, ktoré sú ťažké, a zdĺhavá výmena plastového diela. Všetko vyžaduje viac pomôcok na ošetrovanie včelstiev.

Nástavec plný medu je už značne ťažký. Medník je jeden, v najsilnejšej znáške môžeme dať aj dva, avšak manipulácie s týmito nástavkami je už komplikovaná.

Zápory a klady tejto zostavy

Tento typ nástavkového systému má výhodu pre plodování a nevýhodu ťažkého Zamedovaného nástavkami, ktorú možno rôznymi spôsobmi: ďalšom pomocníkom, zdvíhacími zariadeniami alebo ručným odobratím tretiny až polovice medných plástov do pripraveného nástavkami. Len je potrebné viac citu (pre odhad sily včelstva, nadchádzajúce rojkov a počasia) pre rozširovanie deliacimi plochami pre včelstvo je to predsa len väčší zásah.

Stavebné rámiky vkladáme do plodiska. Materská mriežkou vymedzíme matke priestor ku kladenie. Jeden vysoký nástavec môže byt celoročne navyše vo funkcii vankúše pre nárazovou znášku pod., alebo ho využijeme ako meďnatý komoru.

Tento štvrtý nástavec sa dnes už bežne necháva aj cez zimné obdobie.

Kmeňová včelstvá zimujeme v dvoch nástavcoch s 15-20 kg glycidových zásob.

Tento typ úľa môže byť uteplen alebo nie, čo je často diskutovanú záležitosťou, ale to je už na inú kapitolu.

Z časopisu včelárstvo Jan Kaloč, učiteľ včelárstvo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.