Kŕmenie včelstiev rýchlo a nenáročne

V minulom roku som vyskúšal pre mňa novú metódu kŕmenia včelstiev. Inšpiráciou mi boli webové stránky niekoľkých ruských včelárov, ktorí tento spôsob popisujú. Preto som si túto metódu pracovne nazval "ruská". možno nie som sám, kto ju u nás používa. V tom prípade uvítam ďalšie námety a skúsenosti.

Až doteraz som vyskúšal všetky možné spôsoby kŕmenia - poháre s perforovanými viečkami plnené roztokom, alebo len cukrom a následne vodou, vedierka s keramzitom, slamou, alebo korkovými špunty, stropné krmítko, kapsové krmítko atď. Spôsobov je veľa, ani jeden ma však príliš nenadchol.

Potom, čo som ju vlani prakticky vyskúšal, môžem povedať, že "ruská & quot; metóda je to, I čo mi vyhovuje najviac a zatiaľ som na nej nevníma žiaden nedostatok. Ako na to? Popíšem spôsob kŕmenia na zimu. Podobné je to aj s prikrmovaním oddelka, alebo jarnom podnecovaním. Rozdiel je iba v koncentrácii roztoku a veľkosti dávky.

Pripravíme si cukrový roztok v potrebnom množstve a požadované koncentrácie (tj. na zimu v pomere 3: 2). Ďalej budeme potrebovať 1 umelohmotný vedierko (napr. Od Primalexu) a ruličku igelitových vreciek do odpadkového koša 60 x 72 cm (čierny jemný igelit, k dostaniu za pár korún). Do vedra umiestnime igelitové vrecko, naplníme ho zvoleným množstvom cukrového roztoku. Vymačkne prebytočný vzduch a vrch zaviažeme na uzol. Dôležité je vymáčknuť všetok vzduch. uzol urobíme trochu vyššie, nie natesno až k hladine roztoku. Ak je prilepený propolisu, uvoľníte ho ľahko miernym šklbnutím. Použité likvidujete najlepšie v separovanom odpadu.

Voľba počtu kŕmnych dávok a jej veľkosťou závisí na skúsenostiach a zvyklostiach každého včelára. Ja napríklad kŕmim 4-5 dávok po 3 litroch, v rozmedzí asi 3-4 týždňov

Výhody tejto metódy sú zrejmé - jednoduchosť, rýchlosť, nenáročnosť. včely sa nekúri, nemajú kde. Nepotrebujete a nemusíte skladovať žiadne kŕmiaci nádoby a iná kŕmidla. Žiadny rozliaty cukrový roztok neláka zlodejky. Ak včely z nejakého dôvodu s odoberá krmiva ponevierajú, roztok bez prístupu vzduchu nekvasí, neslizovatí. Zakaždým použijeme u včelstva nový vrecúško, jedná sa teda o najhygienickejší spôsob kŕmenia, ktorý poznám.

Postup som vlani úspešné vyskúšal tiež pri kŕmení oddelka v plemenáčích. len som použil menšie desiatové mikroténové sáčky na 1 liter roztoku cukru 1: 1. Niektorí ruskí včelári popisujú, že vrecúška po vložení popicháme napr. špendlíkom. Moja skúsenosť je taká, že nič podobné nie je potrebné. Tento rok sa mi stalo, že som prí zakrmovanie oddelka nechcené poškodil naplnený mikroténové vrecúško s roztokom, ktorý začal vytekať Ihneď som ho vložil do ďalšieho, náhradného, ​​ktorý som mal našťastie pri ruke. Včielky si bez problému poradili aj s týmto dvojitým obalom. Naplnené vrecúška môžeme prepravovať napr. V plnostenných umelohmotných prepravkách.

Na Včelnice je pokladám do vrchného prázdneho nástavkami priamo na hornej lúčky. Nebojte sa položiť vrecúško na včely, v žiadnom prípade neutrpí ujmu. zostáva zavrieť veko a je hotovo.

Za 3 až 4 dni vás čaká milé prekvapenie. Pri kontrole objavíte na horných Loučkách úplne suchý vrecúško, ktorý jednoducho vyberiete.

Ing. Jiří Tuza - predseda 20 ČSV, Příbor,