November - najvyšší čas na zabezpečenie včelstiev proti škodcom

Pre zaistenie pokojného zimovania by v priebehu novembra mala už byť včelstvá zabezpečená proti preniknutiu škodcov do úľov. Niektoré roky je ale zimovania včelstiev v niektorých oblastiach nepriaznivo ovplyvnené neskoré melecitózní znáškou z smrekovcov.

Ochrana včelstiev pred škodcami

Základným pravidlom ochrany včelstiev na konci jesene je zabezpečenie úľov pred vniknutím myšou. Myši domáci veľmi radi prenikajú do úľov a tvoria si v ich dňoch hniezda. Majú k tomu príležitosť v situáciách, keď nočné teploty klesajú pod 10 ° C. Včelstva sa v takejto situácii sťahujú do chumáče, prestávajú strážiť cézny a myši sa snaží využiť príležitosti. V dňoch úľov býva sucho a na dosah sú plásty so zásobami. Preto je dôležité zabezpečiť cézny úľov proti vniknutiu myší dovnútra. Často sa používa kúsok kovovej materská mriežky. Nie je to ale príliš spoľahlivé. Pri svojej úpenlivé snahe dostať sa do úľa sú myši často schopné prekonať túto prekážku a pretiahnuť sa len o trochu väčší štrbinou. účinnejšie sú špeciálne vložky do Cesena, ktorých je na trhu viac druhov. Tie už cézny zabezpečí spoľahlivo.

Vedľa myši domáci sa do úľov často snažia dostať piskor lesný. Jeho pobyt v úli jednoznačne poznáme podľa rozkousaných včiel na dne úľa. Z hrudníčku včiel vykusuje svalovinu a na dne potom necháva vykousané duté zvyšky hrudníčku. piskor si v dne netvorí hniezdo a jeho pobyt v úli preto nie je toľko devastujúce ako u myši. Prednostne sa živia mrtvolky na dne úľa. Zo skúsenosti viem, že je schopný do úľa preniknúť aj štrbinou s výškou 8 mm.

Aktuálne podmienky pre zimovanie včelstiev

Po letu, ktoré bolo v mnohých oblastiach veľmi skúpe na znášku, bol predpoklad, že by ešte mohla na sklonku leta znášky prísť. Bohužiaľ prišla. V poslednom týždni v auguste a v prvej polovici septembra včelstva denne nosila až 1,5 kg melecitózní sladiny z smrekovcov. Hlavné nebezpečenstvo melecitózy spočíva v jej rýchlej kryštalizácii a v neschopnosti včiel stráviť trisacharidov melecitózy, ktorý je v tomto medu obsiahnutý. Včelařova reakcia na túto neskorú znášku môže byť rôzna. Chvíľu trvá, než včelár zistí, že ide o melecitózu a nechce túto možnosť pripustiť. Potom sleduje predpoveď počasia a dúfa, že do týždňa príde dážď, ktorý znášku ukončí. Koniec znášky nastal až v polovici septembra. Následky by ale nemali byť katastrofálne.

Tento rok včely donesené melecitózu ukladali do voľných buniek plástov a to čo najbližšie zimnému sedenie včelstiev. Teda najskôr do plodiska, následne do Medníkem a v krajnom prípade do manipulačného nástavkami pod obsahujú mláďatá. Veľmi často ju namiešali medzi cukrové zásoby. V obsahujú mláďatá do uvoľnených buniek po vyliahnutí plodu ihneď ukladali sladinu. Po jej kryštalizácii ju robotnice vykusovaly a na jej miesto opäť uložili čerstvú melecitózu.

Zdá sa, že poskytnutie dostatku priestoru pre ukladanie melecitózy je riešením pre včelstvá ako už úplne nakŕmené, tak pre včelstvá nakŕmenie sčasti alebo oddelka. Nasadenie nástavcov sa súši sa oplatí vo všetkých popísaných prípadoch.

Teraz záleží na tom, ako si včelstva usporiadajú priestor pre zimné chumáč a či budú schopné počas zimy pri posune za potravou preklenúť rôzne silné melecitózní vence. Vianočné oteplenie s možnosťou preletu by mohlo včelstvám výrazne pomôcť pre prekonanie sťažených podmienok zimovania, spôsobených tohtoročné neskoré znáškou.

U mesačníka včelárstvo
Ing. Pavel Cimala,
chovateľ matiek Carnica Cimala