Kalendár október

V októbri sa celá príroda odieva do pestrých farieb jesene a všetko je pripravené na zimný spánok. Najmä posledné relatívne teplé roky nás však presviedčajú o tom, že si môžeme užívať aj krásny oddych v prírode alebo urobiť veľa práce na skrášlení našich domovov a záhrad. Naše včely sú počas teplých dní stále aktívne, ale keď sa ochladí, môžu sa zhromaždiť do teplého chumáča. Včelár by mal nadchádzajúce obdobie bez výteru využiť na to, aby pomohol včelstvám zotaviť sa z chorôb a parazitov.

V októbri nájdu včely nektár a peľ na posledných kvitnúcich rastlinách. Medzi nimi sú obzvlášť dôležité okánie, zlatobyle, evodie, čakanka a brečtan alebo neskoré výsevy teraz kvitnúcej horčice a zväzkovín. Ak rastliny kvitnú prirodzene v našich záhradách, na okrajoch polí a lúk alebo sa šplhajú po kmeňoch stromov, zvyčajne prispievajú malým množstvom do úľa. V posledných rokoch sa však čoraz častejšie stretávame s tým, že na jeseň kvitnú celé lúky, a to vyvoláva otázku, či je to pre včely dobré alebo zlé. Včelstvá sú kŕmené a populáciu včelstva tvoria prevažne dlhoveké včely, t. j. včely, ktoré sú vybavené energetickými zásobami bielkovín a tukov a ktorých úlohou je bez námahy preniesť celé spoločenstvo cez obdobie bez výteru do jarnej hojnosti. Poľnohospodár to však neprirodzene zmenil, keď v období po zbere úrody našiel plodiny, ktoré sa často nechávajú hojne kvitnúť počas celej jesene.

Ak sú teploty dlhodobo 15 °C a viac, ako tomu bolo v uplynulom roku, včely reagujú intenzívnym letom na rojenie. Vyčerpávajúca aktivita dlhovekých včiel bude nevyhnutne znamenať, že ich život sa opotrebuje a skráti. Matky reagujú na výter dlhším znášaním, čo umožňuje roztočom varroa rozmnožovať sa na výtere a ukrývať sa pred lekárskymi zásahmi včelára. Spolu so všadeprítomnými účinkami nozemózy a vírusov to vedie k oslabeniu včelstiev, vzájomnému hnilobnému preliečeniu a predčasnému úhynu. Príčiny jesenných a zimných úhynov včelstiev treba posudzovať komplexne. Jednostranné zdôvodnenie, že ide o premnoženú a nekontrolovanú varroázu, nemusí byť vždy jediné správne, pretože môže ísť len o jeden z mnohých ďalších faktorov, ktoré prispievajú k úhynu včelstiev.

Život včelstiev v októbri

Väčšina včelích matiek už v septembri ukončila výchovu mláďat. Mladé matky, neskoro nakŕmené včelstvá alebo vplyv teplého počasia s neskorou znáškou, ako aj silne izolované a zle vetrané úle spôsobujú, že roj sa zakladá aj počas októbra.

Na mieste poslednej znášky si včelstvo vytvorí miesto na pokojné prezimovanie v otvorených bunkách s polkruhovo usporiadanými zásobami peľu a medu. Včelstvo, ktoré už nemusí kŕmiť otvorené plásty a zohrievať plásty so zaviečkovaným plodom, si vytvorí úsporný režim v spotrebe glycidových zásob. Zároveň sa ukončí reprodukčný cyklus roztoča Varroa destructor, keď sa vyliahnu posledné základné včely. Na včelách sa objavia až v nasledujúcom bezmeteľovom období.

Počas októbra sa dni rýchlo skracujú a postupne prichádzajú chladnejšie a mrazivejšie noci. Napriek tomu aj v tomto krásnom mesiaci nastanú teplejšie dni doznievajúceho babieho leta, keď môžu včely vyletovať a hľadať zdroje potravy v okolí. Stále je s tým spojené riziko vykradnutia oslabených včelstiev. Práve v tomto období dochádza k mnohým jesenným úhynom, keď sa z dlhovekých včiel stanú krátkoveké v dôsledku včelárenia, parazitov, chorôb a preťaženia.

Činnosť včelára

Ako sme uviedli minulý mesiac, v období pred prvou fumigáciou je veľmi rozumné umiestniť na dná úľov čisté svetlé podložky na diagnostiku napadnutia roztočmi. Zároveň je nevyhnutné mať plásty chránené proti vniknutiu škodcov, z ktorých asi najviac škodia myši. Počas chladnejších dní a nocí sa včely zhlukujú do chumáča a myši sa snažia usadiť v teple úľa, kde je aj dostatok chutnej potravy.

Keď som začínal včeláriť, jeden starší včelár ma poučil, aby som v októbri nad plásty pripevnil pásy kovového pletiva. Urobil som to v polovici mesiaca a myši ma poučili, že je už neskoro. V mnohých úľoch už boli usadené a vyhnať ich nie je práve najjednoduchšie. Odvtedy dávam zábrany s osvedčeným 7 mm odstupom najneskôr do konca septembra, skôr ako myši objavia bohatú "špajzu". Ani rada s pásom matnej mriežky nebola dobrá. Je to studený kov, cez ktorý včely ťažko preliezajú a po dlhej zime v úli mnohé uviaznu so zväčšenými zadočkami na mriežke a uhynú.

Keďže v druhej polovici októbra už väčšina včelstiev nie je v plode, môžeme s vysokou účinnosťou zasiahnuť proti roztočom varroa pomocou osvedčených prípravkov s účinnou látkou amitraz vo Varidole alebo tau-fiu-valinát v MP 10. Hlavnými podmienkami vysokej účinnosti fumigácie sú aplikácia pri minimálnej teplote 10 °C a potom tesnosť úľa, vykonanie v čase, keď včely nelietajú (najlepšie podvečer), a zatvorenie plástov a očí aspoň na 30 minút po aplikácii.

Technika je väčšine včelárov známa: v závislosti od počtu nástavkov a sily včelstva sa do hornej časti fumigačného pásika nakvapká príslušný počet kvapiek prípravku, spodný okraj sa nahreje nad plameňom a pomocou klinca alebo gabonového háčika sa vertikálne zavesí do horných nástavkov v otvorenom priestore medzi posledným plástom a stenou úľa alebo do rozšíreného priechodu medzi plástmi. Potom sa úľ uzavrie a pokračuje sa rovnakým spôsobom s ďalším včelstvom. Je to jednoduché, osvedčené a pri splnení uvedených podmienok stále veľmi účinné.

Napriek tomu sa každý rok stretávame so včelármi - večnými vynálezcami, ktorí "vylepšujú" metodiku správneho vykonávania. Často však tým, že znižujú účinnosť fumigácie a "vyrábajú" odolné roztoče. Častým prehreškom je umiestnenie fumigačného prúžku v substráte, často nie vo vertikálnej, ale v šikmej polohe. A možno sa stretnúť aj s takými raritami, ako je umiestnenie pásky nad kŕmny otvor v zakrytej nádobe, zapálenie pásky v dymníku a vyfúknutie dymu do cesnaku alebo očí atď.

Mnohí včelári tiež stále nechápu, že dymenie pri teplotách nižších ako 10 °C výrazne znižuje jeho účinnosť. Veľmi dôležité je tiež dodržiavať prestávku medzi ošetreniami v dĺžke najmenej dvanásť dní. Nie je však potrebné ani tak presne počítať dni prestávky, ako skôr zabezpečiť, aby sa ďalšia fumigácia vykonala opäť pri odporúčanej teplote. Aj keby to malo byť až o tri týždne neskôr. Ak sú všetci včelári v základnej organizácii ošetrení aerosólom neskôr, zvyčajne stačia dve fumigácie, inde sú potrebné aspoň tri fumigácie.

Žiadnemu včelárovi by nemal byť ľahostajný spád po každej fumigácii. Preto máme na dnách úľov podložky, najmä po prvom nálete na druhý deň, aby sme videli, koľko roztočov sme zabili. Ak sme všetko urobili správne, budeme spokojní s hodnotami v desiatkach, menej priaznivé sú počty v stovkách a pri tých v tisícoch musíme počítať s tým, že takéto včelstvo buď prežije zimu oslabené, alebo uhynie.

Šťastie praje pripraveným

Na jeseň by ste sa mali zamyslieť aj nad tým, ako zlepšiť svoju včelársku prevádzku a zlepšiť zdroje včelej pastvy v oblasti. A každý, kto má čo i len malú drevársku dielňu, mi dá za pravdu, aká užitočná a príjemná je práca s voňavým drevom - či už pri opravách úľov a včelstiev, alebo pri výrobe nových.

Aktívna práca v záhrade, keď vysádzame ovocné stromy, bude pre nás a naše včely veľmi prospešná. Musíme sa poobzerať okolo seba a pokúsiť sa nájsť vhodné, často inak zanedbané plochy na výsadbu peľonosných a nektárodajných drevín. Každá vŕba, lipa, jelša, javor alebo aj platan a hloh sú veľmi dôležité pre skrášlenie krajiny a pre zabezpečenie peľu a nektáru pre naše včely.

Zo včelárskeho časopisu Jiří Sláma