Marec začiatok novej včelárske sezóny

V marci miznú posledné zvyšky snehu, príroda sa prebúdza zo zimného spánku a včelstvá zakladajú veľké plochy plodu pre jarné obmenu generácií.

zimujúcich včelstva

Prvých prelieta sa dočkajú aj včelári, ktorých včelstvá zimujú vo vyšších polohách. Čím neskôr nastane prvý prelet, tým väčšia je to pre včelárov sviatok. Na dátume prvého preletu sa jasne ukazuje, ako sú prírodné podmienky pre včelárenie v Českej republike rozmanité. Dáta prvého preletu sú pre rôzne stanovište rozdielna až o jeden mesiac.

Jarná prehliadka

Jarná prehliadka je pre väčšinu natešených včelárov prvý informácií o stave včelstiev po zime. Pri každom včelstvá by sme mali zistiť, či má kladúce matku, či má dostatočné množstvo zásob a ako je silné. Kladúce matku zbytočne nehľadáme, stačí zaznamenať prítomnosť zaviečkovaného plodu. Množstvo zásob by nemalo klesnúť pod 6 kg, pretože teraz pôjde spotreba glycidových zásob rýchlo hore. Silu včelstvá odhadujeme podľa počtu obsednutých plástov. Ak sú niektorá včelstva veľa slabá, je lepšie ich vzájomne pospájať a nečakať na zázraky. Za slabá včelstva považujeme tá, ktorých sila je menšia ako 50% veľkosti najlepších včelstiev.

Prvé významné zdroje peľu

Počas marca príroda včelstvám ponúka významnejšie zdroje peľu na lieskových kríkoch. Je to základná podmienka pre výživu plodu. Veľkosť plodových plôch je obmedzená priestorom, ktorý je včelstvo schopné obsednout počas nočných poklesov teplôt a tiež množstvom bielkovinové potravy, ktoré včelstvo na vykŕmenia plodu v obdobie larválneho vývoja potrebuje. Peľ nenahradí nič, a preto je dôležité dlhodobo dbať na dostatok zdrojov peľu v okolí Včelnice.

Jarné prehliadka a zúženie včelstiev

Včelári, ktorí chcú dostať svoje včelstva do optimálnej sily na prvú veľkú jarná znášku (repka ozimná, javor horský), vykonáva pri prvej jarnej prehliadke zúženie včelstvá na veľkosť obsednutého priestoru. Je to prastará metóda, ktorú vymyslel Charles Dadant v 2. polovici 19. storočia. Časom bola pozabudnutý, aby sa po rokoch znovu vynorila z histórie a preukázala svoju funkčnosť. Je k tomu potreba 1-2 deliace prepážky, ktoré sú uteplené a v hornej tretine majú klasické očko. Je dôležité, aby boli vyrobené presne na vzdialenosť stien úľa. Musí tesniť. Pôvodný prepážku, ktorú používal Charles Dadant vidíte na obr. 3. Po 2. svetovej vojne propagoval používanie prepážok sovietsky včelár Blinov. Používala sa na rovnakom princípe. U nás tieto prepážky boli súčasťou opatrení, známeho ako komorovania včelstiev.

Princíp opatrenia spočíva v zúženie včelstva na obsadnutí priestor deliacimi prepážkami z oboch strán. Neobsednuté plásty sa umiestni tesne za prepážky z druhej strany. Plásty so zásobami, ktoré sú na prvom mieste mimo utepleného včelstva, opatrne prejdeme naplocho rozpěrákem cez viečka zásob, aby sme včelstva prinútili k ich vyčistenie. Robotnice sa za priaznivých teplotných podmienok vydávajú zo zatepleného priestoru za prepážky a prenášajú zásoby z týchto plástov do plodového telesa. Reakcia včelstva je jednoznačná. Do tohto zásahu matka kládla len v priestoru v strede chumáče, ktorý včelstvo dokázalo vyhriať na teplotu vhodnú na výchove plodu (35 ° C). Zúžením včelstvá sa tento vyhriaty priestor radikálne rozšíri a matke sa tak ponúka vyhriaty priestor pre rozšírenie plodových plôch. Zároveň včelstvo premiestňuje už raz spracované zásoby zo zásobných plástov spoza prepážok, čo simuluje znášku a motivuje matku na kladenie. Vzhľadom na tomu, že sme z dotykovej zóny zimujícího včelstva odstránili chladnej steny, na ktorých sa zrážala vzdušná vlhkosť, je dobré včelstvám v tomto období dodávať krmítkom vodu. Rozhodnutie o podávaní vody má súvislosť aj s dennými teplotnými podmienkami. Ak môžu lietavky minimálne obdeň vyletieť z úľa pre vodu a nehrozí pri tom, že sa ich polovica nevráti kvôli zachladnutí, nie je toto opatrenie nevyhnutné.

V opačnom prípade dávame včelstvám 0,5% roztok soli v teplej vode. ako krmítko sa najlepšie osvedčila poháre s prosakovacím viečkom, ktorú umiestňujeme priamo nad zúžený priestor. Pohár zaizolujeme, aby si voda podržala čo najdlhšie priaznivú teplotu. Včelstvo spočiatku spotrebuje asi 11 vody za týždeň, neskôr sa spotreba zvyšuje až na dvojnásobok.

Termoterapia

Vyššie popísané opatrenia má aj jeden významný vedľajší efekt, ktorý nazývame termoterapia. Je to preventívne preliečenie prezimovaného včelstva vlastným teplom proti nosemóze. Princíp spočíva v tom, že spory Nosema apis sa najlepšie šíri pri teplote 30-34 ° C. Zúžime Ak včelstvo na obsadnutí priestor, vytvoríme podmienky pre to, aby včelstvo udržalo teplotu plodového telesa (35 ° C) vo väčšine zúženého priestoru. Spory nosemózy vo včelstve sa síce nezničí, ale tiež sa ďalej nemnožia. Po 21 dňoch sa vo včelstve začnú liahnuť silnej generácie mladých včiel, ktoré sa v tomto prostredí nosemózou nenakazia. Vzhľadom k postupnému nahrádzaniu zimných včiel mladými včelami, bude vo včelstve dochádzať k znižovaniu infekčného tlaku. Termoterapia je vyskúšaná a funguje proti parazitické hube Nosema apis. V súčasnej dobe viac včelstva trápi Nosema ceranae, ktorá je podstatne invazívnejšie a ktorá by mala byť aj menej náchylná na teplotné podmienky pri svojom množenie. Avšak prax dokazuje, že jarné termoterapia včelstiev má blahodarný vplyv na ochranu včiel i proti parazitické hube Nosema ceranae.

Vyššie popísané jarný zužovanie včelstiev je pomerne pracné opatrenia, ktoré nebudú vykonávať včelári, ktorí ošetrujú svoje včelstva extenzívnom spôsobom. Je to návod pre včelárov, ktorí majú záujem sa včelstvám venovať, a hoci nie je Slovenská republika pre včelárenie priestorom s ideálnymi podmienkami, chcú niečo urobiť pre dobrý jarné rozvoj včelstiev.

Z časopisu včelárstvo.
Autor: Ing. Pavel Cimala, chovateľ matiek Carnica Cimala.