Január - čas zimovania a vzdelávanie

V januári začínajú matky pomaly klásť, včelár využíva zimné obdobie na spracovanie minuloročnej meďnatý produkcie, na spracovanie vosku a k obnove technického vybavenia. Bokom nezostáva ani vzdelávanie.

zimujúcich včelstva

Včelstvá v januári naďalej prečkávajú nepriaznivé obdobie stiahnuté do zimného chumáče. Od zimného slnovratu začínajú matky pomaly klásť. Zatiaľ nejde o žiadne veľké základní plochy, ale o plôšky veľkosti dlane. včelstvá musí v strede chumáče vyvinúť a udržať teplotu 35 ° C. Preto býva začiatok kladenie veľa ovplyvnený vonkajšou teplotou. Niekedy sa počas januára na niekoľko dní výrazne oteplí, dôjde k uvoľneniu chumáče a matky základ výrazne väčšie plochy plástov. Pri opätovnom ochladení sa zimné chumáč opäť stiahne a včelstvo následne v snahe udržať dostatočnú teplotu pre vývoj plodu zväčšuje spotrebu zásob.

výkalové vaky sa rýchlejšie plní a zdarné vyzimovaniu je ohrozené. Zároveň často časť plodu zachladne vďaka stiahnutie včelstva do pôvodnej veľkosti, zodpovedajúca teplote v úli. Pre zimovania včelstiev je ideálny zima bez veľkých teplotných výkyvov. Včelstvá potom dobre znášajú aj veľké mrazy.

Spracovanie medu

Ak vášmu medu zaobstaráte peknú etiketu, potom môžete predať svoj produkt za ďaleko priaznivejšie cenu, než aká je v ponuke potravinárskych reťazcov. Včelár tiež ponúka výrobok pod svojím menom a to je niečo, čo zatiaľ v reťazcoch nemajú.

Spracovanie vosku

Počas zimy je konečne dostatok času na spracovanie vyradených súšou a prípravu rámikov s medzistenami za účelom maximálnej obnovy diela vo včelstvách v nastávajúcej. Ani z hygienického hľadiska nie je prechovávanie starých úľov šťastným riešením. Obnova úľov je nutnou súčasťou prevádzkových opatrení
sezóne. Staré súše vyrežeme, a buď ich sami spracujeme doma vo variča, alebo je rovno odvážame do zpracoven vosku. Tam nám vymení naše staré súše za nové medzisteny. Vzhľadom na súčasný nedostatok vosku na trhu dôležité s vlastným voskom hospodáriť. Každé včelstvo je schopné vyprodukovať viac vosku, ako je potreba na jednoduchou obnovu. Bez práce to ale nejde. Obmena diela vrátane rámikov, je najhygienickejší opatrenia, ktoré môžeme pre včely urobiť.

Obnova včelárskeho vybavenia

Väčšina včelárskeho vybavenia je z dreva a nevydrží večne. Úle, plemenáče, oplodňáčky, rámiky, rojáky a veľa ďalších nenahraditeľných pomôcok je potrebné v rôznych intervaloch obnovovať. U úľov, ktoré sú umiestnené na včelnici, je najviac ohrozené dno. Vďaka tomu, že je najnižšie, najviac trpia vlhkosťou. Preto by malo byť veľa bytelné, aby dlho vydržalo. nasledujú nástavkami, ktoré na jednu stranu musí byť dostatočne ľahké, aby pri manipulácii zbytočne nezaťažovali včelára svojou hmotnosťou, na druhej strane dostatočne pevné, aby vydržali všetky nástrahy pri času a námahy na jeho spracovanie. posledný dobou sa rozširuje vyváraní súšou vrátane rámikov a opätovné použitie rámikov pre zatavenie nových deliacich plôch bez poškodenia rámikov. Rámiky sa tak pretočí vo včelstvách viackrát. Pred každým novým použitím je ale potrebné rámiky dezinfikovať.

Článok z včelárskeho časopisu včelárstvo
Autor Ing. Pavel Cimala