December - včelár bilancuje, včelstvá prekonávajú dočasné nepriaznivé podmienky v zimnom chumáčmi

Mnohí včelári si vyhodnocujú uplynulú sezónu skôr ako v decembri. Ale väčšine profesionálnych včelárov sa včelárska sezóna plynulo prelieva do sezóny predajnej. Naši stáli zákazníci vedia, že tohtoročné med budeme dodávať najskôr v novembri a že všetky medovej objednávky vykryjeme do Vianoc. Až v týždni medzi sviatkami je ten správny čas, kedy si môžeme vyhodnotiť naše záznamy, porovnať ich s minuloročnými plánmi a zase o niečo skúsenejší plánovať novú včelársku sezónu.

Ak budeme hodnotiť tohtoročné meďnatý produkciu, nebude to tak radostné ako vlani. Po všeobecne peknom jari, kedy vyšla znášky z repky aj javorov, sa na väčšine územia republiky už žiadna výrazná znášky nekonala. výnimku potvrdili včelári zo Šumavy, ktorí si užili bohatú medovicový znášku.

Z hľadiska podmienok pre odchov matiek môžeme sezónu hodnotiť ľahko nadpriemerne. Jar neprišlo nečakane skoro, ale keď prišlo, bol jeho priebeh kolísavý, čo praje chovu matiek. Bolo dôležité, že sa neopakovalo jar roku 2015. Vtedy chovateľa matiek jarné počasie veľa potrápilo. Na konci mája aj júna prišla studená dekáda a trúdovi zostali v úľoch. V tú dobu sa neoplodnili jediná matka. Na náhlu snůškovou prestávku zareagovala aj včelstva. lietavky znemožnili zrelým trubcům prístup k zásobám a následne ich zoslabnuté vyhodili pred letáč tak, ako to včelstvá robia koncom leta. Šporovlivá krank toto naozaj robí a prvý defenestrace trúdov sa vlani udiala už na konci mája. Mladé rúrke pritom lietavky ďalej vo včelstve trpeli, ďalej kŕmili trubčí plod, ale zrelí trúdovi boli vyhodení pred cézny, kde vytvorili páchnuce vrstvu mŕtvoliek. Tento rok sa ale našťastie predčasná likvidácia trúdov nekonala.

Pre včelára, ktorí si vedú o svojich včiel-stvech záznamy, nastáva radostné obdobie. Pre nás, chovateľa matiek, je napínavé porovnávať včelstva s matkami, u ktorých poznáme ich pôvod a pátrať po najlepšie plemennej matke. Každý rok je iný a dáva možnosť prejaviť sa rôznym vlastnostiam včelstva, ktoré sú ukryté v génovej výbave jednotlivých skupín polosester vo včiel-stvech. To ale nejde bez očíslovaných úľov a bez celoročných záznamov o výkonoch a správaní včelstiev. Záznam o pôvode matky nám potom ukáže, jakjsme mali v minulých rokoch šťastnú ruku pri hľadaní najlepšej plemennej matky.

Na uplynulú sezónu môžeme nazerať aj z hľadiska spolužitie našich včelstiev s najbližšími susedmi. Tento rok pribudlo zvestí o agresívnych včelstvách, ktorá napadajú zvieratá aj ľudí. Pravdepodobne začíname žať plody rozchovu iných plemien včely medonosnej na našom území. Bastardi, vznikajúce nekontrolovaným krížením, sa môžu v mnohých vlastnostiach prejavovať v krajných medziach a bohužiaľ agresivita včiel je jedným z prvých znakov párenie medzi-ho kríženie. Včelári, ktorí sa túžia zviditeľniť rozchovem "niečoho iného", začínajú žať to, čo "zasiali". Ich susedia im zrejme včelárenie na záhrade za plotom dlho tolerovať nebudú.

Ak nahliadneme na včelársku sezónu zo zdravotného hľadiska, môžeme konštatovať, že napadnutie včelstiev roztoče Varroa destructor je tento rok relatívne malé a dá sa zvládať dostupnými liekmi. Poďakovať za to môžeme pozdnějšímu jarnému rozvoju včelstiev a taky dôslednému liečenie včelstiev v predošlom roku.

zimujúcich včelstva

Včelstvá v decembri prečkávajú nepriaznivé obdobie stiahnuté do zimného chumáče. Schopnosť hibernácie získala včela medonosná pravdepodobne počas poslednej doby ľadovej a vďaka tomu sa naučila preklenúť niekoľkomesačné obdobie chladu. Počas tohto obdobia musí mať včelstvo zaistené dostatok glycidových zásob, vzduchu a byť čo najmenej rušené. Letáč by malo byť maximálne roztvorené, aby neobmedzovalo prístup vzduchu do úľa. Ideálne pre zimovania je studená stavba. Vzduch z cézny môže prenikať priamo do uličiek medzi plásty a včely si len regulujú prísun vzduchu intenzitou stiahnutie chumáče. Včely sedí pri cézny - zdroja vzduchu. Pri aktuálnej teplote 8 ° C je včelstvo ešte málo stiahnuté. Počas septembra si včelstva vytvorila tzv. zimné sedenie. Znamená to, že včelstvo nechá na tomto mieste priestor na 4-7 plástoch s voľnými bunkami diela. Na okraj zimného sedenia si prenesie čo najviac zásob, aby ich malo v zime čo najbližšie. Voľné bunky v zimnom sedenie slúži k tomu, ab yje včelstvo mohlo vyplniť telami jednotlivých včiel a tento priestor tak tepelne úplne ovládlo. A to nielen v uličkách, ale aj v prázdnych bunkách voskového diela. Veľkosť tohto priestoru je daná silou včelstva. Zimný sedenie je pripravené na strane pri cézny. Počas zimy sa včelstvo bude pohybovať po plástoch smerom od cézny za zásobami. Práve studená stavba toto včelstve ideálne umožňuje. Ak použijeme úle s teplou stavbou, pohyb včelstvá za zásobami je sťažený. Je spojený s prechádzaním zimujícího včelstva z plástu na plást. Pri veľkých mrazoch, kedy je chumáč veľmi stiahnutý, to je pre včelstvo problematické. Preto je dobré pri voľbe typu úľa neslevovat zo zásad studenej stavby a širokého cézny. Počas zimovania zaistíme včelstvám čo najviac pokoja, aby sa zbytočne nerozrušovala.

Z časopisu včelárstvo
Ing. Pavel Cimala, chovateľ matiek Carnica Cimala