Plasty a ich použitie vo včelárstve.

Keď som chodil na druhý stupeň základnej školy, povedali nám, že čoskoro nás budú na Zemi štyri miliardy. O päťdesiat rokov neskôr je nás dvakrát viac a riešime všetky problémy od plastov cez chémiu až po znečistenie a množstvo ďalších vecí súvisiacich s rastúcou populáciou a rastúcimi požiadavkami ľudstva. Plasty sa už dlhé roky používajú na celom svete, preto nie je prekvapujúce, že pred časom boli v ponuke aj pre našich včelárov. Včelárim už viac ako 34 rokov a plasty v úľoch používam už ŠESŤ rokov, preto by som vám rád poskytol svoje skúsenosti a pohľad na plasty a ich používanie vo včelárstve.


Aké všetky plasty možno použiť vo včelárstve? Ponuka plastov je naozaj široká, od rámikov s medzerníkom a bez medzerníka cez samotné úle, nástavky, kŕmidlá, letáky, mriežky či chovateľské súpravy až po tyčinky na liečenie varroázy a ďalšie doplnky.

V súčasnosti na našej farme obhospodarujeme približne sto včelstiev na štyroch miestach. Plastové rámiky pridávame už šiesty rok a v úľoch máme 40 % plastových rámikov. Po prvom zakúpení rámikov z Dačíc som ich podľa návodu natrel panenským voskom a vložil začiatkom mája pri zakladaní medníkov do medníka aj do odviečkovaných včelstiev v počte šesť rámikov na jedno včelstvo.

Po týždni som si išiel stav skontrolovať. Roj sa práve začínal, takže stav troch plastových rámikov v medných zásobníkoch bol nasledovný: včely začali vyťahovať bunky len na jednom rámiku blízko stredu zásobníka a zvyšné dva boli neporušené. Vo vývodovom boxe som bol príjemne prekvapený a zároveň zmätený. Celkovo som po opätovnom zaviečkovaní vložil do rodiaceho boxu tri plastové rámiky a dva rámiky s medzistienkou. Rámčeky s medzistienkou boli kompletné, ale bez vajíčok a výteru. Plastové rámiky boli len čiastočne vysunuté, ale plné vajíčok a lariev. Kráľovná bola na založenom plastovom rámčeku a kládla do posledných buniek pri okraji. Nerozumel som, prečo matka uprednostnila plastový rámik, a to taký, ktorý ešte nebol postavený. Túto záhadu som pochopil až o tri roky neskôr na prednáške o včeľom vosku a jeho uzavretom cykle. Bolo to v čase, keď sa k spracovateľom dostával falšovaný vosk zo zahraničia a v medzistenách v Nemecku sa našlo viac ako tridsať zvyškov. Až vtedy som pochopil, prečo moja matka uprednostnila plastové rámiky pred zmiešanými medzistienkami s voskom. Aj keď včely medzistienky postavia, matka na ne nekladie, pretože cíti zvyšky z falšovaného vosku. Plastové rámiky sú však natreté tenkou vrstvou panenského vosku.

Plastové rámiky sú v procese vytáčania neoceniteľné. Včelárime predovšetkým na panenskom diele a vytáčanie pri plnej rýchlosti medometu nie je problém ani pri melecitóze. Ošetrenie rámikov sa dá riešiť buď oškrabaním diela špachtľou, alebo vyvarením. Pri zváraní je však potrebné rámiky podložiť doskami, aby sa neprehýbali, a tak ich nechať vychladnúť. Poznám však včelára, ktorý používa celkom iný spôsob. Rámčeky nechá očistiť obalovacím prostriedkom a potom ich premaľuje. Vosk z uzáverov mu stačí na ich potiahnutie, takže nemusí riešiť dezinfekciu a zvyšky vosku.

Plastový podávač

Už päť rokov používam plastový vreckový podávač pre rám 39*24. Po vyskúšaní viacerých spôsobov kŕmenia včiel cukrovým roztokom (poháre, stropné kŕmidlá a plastové vedrá) som nakoniec s týmto kŕmidlom veľmi spokojný. Je vyrobené z potravinárskeho plastu, má objem 5 litrov, obsahuje drevený plavák a dá sa dezinfikovať vyvarením. Výhodou vreckových kŕmidiel je, že sa umiestňujú priamo do vývrhového boxu, kde už nie je potrebné prázdne nadstavce zakrývať fľašami alebo vedrami. A tiež je tu jednoduchšia aplikácia krmiva.

Ďalšie využitie kŕmidiel som vyskúšal minulý rok, keď som ich použil na vytvorenie separátov. Do prázdneho nadstavca som umiestnil rámové kŕmidlo (je široké dva rámy) a zvyšný priestor som vyplnil medzistienkami a dunážou. Podsadím podstielku, pripravím si výstelku z drobkoviny a drobky. Takto "oblečené" úle odnesiem na stanovište včelstiev, kde umiestnim plásty so zásobami, jeden alebo dva plásty s výterom a dostatočný počet včiel z plástov do výterového priestoru. Potom sa pridajú plásty so zásobami peľu, suchá postrekovaná voda a spomínané rámikové kŕmidlo. Priestor za rámikovým kŕmidlom vyplním kombináciou dutiniek a rámikov s medzistienkami. Vzniknutý výter umiestnim na niekoľko hodín do pivnice, kde vyprchá feromón pôvodnej matky a nové včelstvo osireje. Potom stačí pridať novú matku, prípadne zrelú matku, a včelstvo umiestniť na stanovište. Výhody takto vytvoreného oddelenia spočívajú v tom, že kŕmidlo slúži ako priehradka a možno ho kedykoľvek nakŕmiť. Ďalšími výhodami sú jednoduchá kontrola a rýchle rozšírenie priestoru, keď kolónia zosilnie. Pri kontrole stačí zdvihnúť veko, a keď sa kolónia potrebuje rozšíriť, stačí vybrať zásobný rámik za kŕmidlom, posunúť kŕmidlo a vložiť rámik na okraj vývržku. Takto sa postupuje, kým sa nevyčerpajú zásobné rámiky a kolónia sa neposilní. Táto metóda je veľmi jednoduchá a racionálna. Nepotrebujeme žiadne ďalšie pomôcky, ako sú odrodníky, rozdeľovače a kŕmidlá.

Chovateľská súprava

Chcel by som tiež predstaviť kompletnú sadu používanú na chov matiek. Skladá sa z plastového rámčeka, ktorý má v strede buniek otvory na vkladanie matičných zásobníkov, ako aj z matičných zásobníkov, rámčeka na voľnú stavbu, troch chovných koľajničiek, matičných izolátorov a izolátora rámčeka. Zásobník na matky je spodná časť zásobníka na matky a je to názov, ktorý používa výrobca.

Keď mi priateľ Pokorný prvýkrát predstavil chovnú súpravu s rámikom 39 x 24, mal som rozporuplné predstavy o jej funkčnosti. Krabička s vyššie opísaným obsahom mi skôr pripomínala detskú stavebnicu než niečo na chov včelích matiek. Napriek tomu som ju chcel vyskúšať. Rámček som natrel voskom, otvory v zadnej časti rámčeka som vybavil dierkami a vyrazil som do úľa s oplodnenou kráľovnou. Našiel som matku a umiestnil ju na rámik pod izolačnú mriežku, ktorá sa pripevňuje na rámik. Výhodou tohto úľa je možnosť premiestňovať matku po celom rámiku. Potom som rámik s matkou vložil do úľa. Keďže rámik ešte nebol postavený, musel som počítať s oneskorením. Po siedmich dňoch som rámik s obavami vybral z úľa a na prvý pohľad som zistil, že je už z polovice postavený. Pri prvom použití rámiku včely stavajú postupne od vrchu a matka postupne zakladá bunky. Stáročie výteru sa pohybovalo od dvojdňových lariev pri hornej časti rámčeka až po jednodňové vajíčka pri strede. Po opakovanom použití už postaveného rámčeka matka štandardne kladie zo stredu. Pomocou verzatilky sa z rámčeka postupne vyberú tykvičky z rámčeka na výmladky/izolátora, kde bola umiestnená matka a najmladšie larvy, a spolu s tykvičkami sa umiestnia do otvorov v zásobníkoch kráľovnej. Zásobníky sa potom vložia do chovnej lišty, ktorá sa priskrutkuje do stavebného rámu. Celý rámik som umiestnil do sirotinca. Na druhý deň som rámik s prijatými matkami umiestnil do vývržkovej búdky nad mriežku s dvoma rámikmi s otvorenou vývržkovou búdkou a krmítkami. Na desiaty deň sú matky naklíčené.

Aké sú výhody tohto postupu? Je možné chovať matky bez prefarbovania, niekoľkodňové larvy sa prenášajú pomocou dýk. K priamemu kontaktu s larvami vôbec nedochádza. Matka kladie postupne na jeden rámik a máme možnosť výberu chovného materiálu. Miera prijatia niekoľko hodín starých lariev je vďaka prenosu dýkou približne 80 %. Pri plnej znáške nemusíme prácne rozoberať celý úľ, aby sme našli plemenný materiál.

Záver

Medzi ďalšie inovácie, ktoré som vyskúšal, patrí izolátor na liečbu varroázy. Je to klasický plastový rámik 39 x 24 alebo 2/3 Langstroth s mriežkou pre matky a malými dvierkami, ktorými sa matky dostanú dovnútra. Matka môže klásť matky na rámik a po zaviečkovaní, keď sa roztoče stiahnu do tohto rámiku, matku odstránime a ošetríme včelstvo bez matky.

Dobrou pomôckou sú aj nastaviteľné nožičky, ktorými ľahko vytvoríme stojan pod úle. Pomocou oceľových skrutiek "40 x 40", ktoré sa zaskrutkujú do otvorov v nožičkách, sa ľahko vytvorí stabilný rámik. Spodná časť je vybavená závitom, aby sa celý rámik dal postaviť do šikmej alebo nerovnej pôdy.

Na záver by som chcel povedať, že plast nám uľahčuje prácu na úli a len čas ukáže, či sme na správnej ceste.

Z časopisu Včelárstvo Vladimír Doležal