Medobraní

Hoci nie je včelárenie len o výnose a zárobku z medu, neodmysliteľne k tomu patrí. A aby bol med, je vedľa včiel potreba i medobraní. Poďme si medobraní krok po kroku priblížiť.

Odber medných plástov

Medobraní začína odberom medných plástov . Tu majte na pamäti dôležité pravidlo : čistota a kontrola plástov a stavu včelstva.

Skontrolujeme napríklad podiel vody v nektáru, urobíme skúšku trhom, kedy plásty nesmú vystrekovať, ďalej pamätajte na odber iba zaviečkovaných plástov - značí totiž zrelý med!

Pri odbere medných plástov používajte málo dymu a odobraté plásty ihneď uskladnite v nádstavkoch sa dni alebo v debnách pre to určených.

Vzniknuté medzery podľa potreby dopĺňajte novými medzistenami a súši. Snažte sa, aby v najvyššom nástavkami boli len svetlé, vystavané a nezaplodované plástom alebo medzisteny. Takýto priestor bude pre včelstvo neatraktívne.

Vytáčanie

Volať môžete buď rovno na stanovišti a vytočené plásty potom vracať, alebo ak máte viac plástov v zásobe, môžete ich hneď nahradiť a všetko stočiť doma, v pokoji a v čistom prostredí.

Nech vytáčate kdekoľvek, vždy majte na pamäti, že miestnosť, všetko náradie a pomôcky, odvíčkovače a medomet musia byť v úplne bezchybnom a čistom stave.

Pred vytáčaním je potreba plásty odvíčkovat. K tomu slúžia špeciálne odvíčkovací vidličky, nože, alebo rovno stroja. Samotné vytáčanie sa vykonáva v medomet.

cedenie a filtrovanie medu

Pred samotným stočením a následným naskladnením je potreba vytočený med precediť. Ak máte málo včelstiev, postačí sita, hrubšie a jemnejšie, posadená na seba. Cez ne preteká med a je zbavený úlomkov vosku, zbytkov viečok atď Pre väčší objem včelstiev je vhodné mať sít viac, aby ste ich mohli plynule meniť a nemuseli zastavovať vytáčanie. je tiež možné pracovať s viacerými nádobami sa sitami, kedy zhusta vylejete med na sito, vymeníte nádobu a Stacie ďalej, zatiaľ čo obďaleč med v kľude preteká cez sito do nádoby.

Do týždňa, podľa viskozity medu, vyplávajú na hladine vzduchové bublinky a malé čiastočky vosku. Tie je nutné dodatočne odstrániť.

Skladovanie medu po medobraní

Je jasné, že všetok získaný med sa nedostane ku konečným zákazníkom zo dňa na deň. Preto je vhodné mať pripravené veľké nádoby, najlepšie z nerezovej ocele. Je nutné v nich prefiltrovaný med vzduchotesne uzavrieť, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu.

Príhodné je tiež značiť nádoby informáciami o medu, ako je rok vytáčanie, obsah vody a samozrejme druh medu.

Medy za pár dní kontrolujeme, ak bude med na vrchu opatrený penou, je znečistený a taký med je najlepší na zakŕmenie mladých rozvíjajúcich sa včiel. Je pre nich oveľa vhodnejšie, než cukrové roztoky .

Čo ihneď nejede ku konzumentom, bezpečne ukladáme v suchých, čistých, prachuprostých, studených miestnostiach. Je nevyhnutné, aby nádoby boli dokonale uzavreté. Najlepšia teplota pre skladovanie medu na naozaj dlhú bôbu je cca +10 ° C.