Termosolární úľ praktické skúsenosti

Téma termosolární úľ je predmetom vzrušených debát a to ako na internetových fórach, tak medzi včelári osobne. Je to určitý smer, ale veľmi sa o ňom všeobecne nevie, väčšinou včelárov je vnímaný ako okrajové tému, pre nadšencov. A pritom hlavným prínosom má byť zbavenie včelstva od roztoča Varroa destructor, bez chémie. To je predsa silný argument! Chemické prípravky fungujú na iba do doby vytvorenie rezistencie. Ale čo potom? Prídeme o včelstvá? Nikto nevie.

Vždy ma lákalo skúšať nové veci. O žiadnom nezávislom skúšanie v Českej republike neviem, к dispozícii sú iba útržkovité informácie od tvorcov, a to bez technických podrobností. Funguje termosolární úľ (TSÚ) alebo nefunguje? Ani odo mňa nečakajte jednoznačnú odpoveď. Dovolím si popísať úľ, svoje skúsenosti s ním a výsledky dosiahnuté s typom, ktorý bol vyrobený v roku 2016 a bežne zakúpeným pomocou objednávky. Testovanie prebieha stále a to na 4 kusoch termosolárních úľov bežne zakúpených pomocou objednávky.

Úľ, ktorého cena bola 10 100 Sk, sa skladá sa z troch nástavcov pre rámkovou mieru 39 x 24, varroadna, termosolárního stropu, stropného krytu s izoláciou a malých doplnkov (zúženie cézny, krytky dna, krytky predných skiel a zadnej časti dna, oddeľovací dosky pre chov matiek).

Súčasťou dodávky bola Príručka pre VČE-lárske praxi - Termosolární úľ. autorom je RNDr. Roman Linhart. Treba povedať, že pripomína skôr učebnicu, kde je popisovaný princíp, dôležité informácie к liečenia sú súčasťou obsiahleho textu. úplne som sa v ňom stratil, mal som si urobiť výpisky. To som bohužiaľ nevykonal a hneď pri prvom liečení som ľutoval. Ale o tom až ďalej ...

Priateľ Linhart je učiteľ. Keď som sa rozhodoval, či úle zaobstarať, navštívil som ho na SSZ a VOŠv Chrudimi, kde má úle vystavené. Nečudoval by som sa, keby zo všetkých svojich žiakov vychoval včelára. Je totiž veľmi presvedčivý, nadšený, pozná problematiku a je ochotný к diskusiu. Nie je potom ale možné pri takomto nadšenie o svojej pravde presvedčiť aj sám seba? 1 takúto otázku som si kládol, keď som s úle začínal.

Nástavkami

Každý váži asi o 5kg viac, než klasický nástavec s izoláciou 2cm polystyrénom, čo je hlavne z dôvodu váhy čierneho dvojitého skla umiestnené z prednej strany. rozmer je atypický, nástavec iného výrobcu nasadiť nemožno. Prednú stenu z vnútornej strany tvorí plech ohrievaný od skla. Medzi rámiky a tento plech je nutné vložiť "Krycie" rámik, aby sálanie tepla neohrozovalo včely. Uloženie rámikov možno tak urobiť iba na "letnú" stavbu. Obvodová stena je bez izolácie, tvorená iba masívnym drevom.

Dno

Je veľmi atypické hlavne z dôvodu "nosa smerujúceho dozadu. ten slúži predovšetkým na kŕmenie, na dodávanú krytku s kruhovými otvormi sa dajú umiestniť dve päťlitrovej fľaše. V dolnej časti je medzipriestor, kam možno umiestniť podložku. to sa neskôr ukázalo ako bezpodmienečná nutnosť, lebo plech spodku je pevne uchytený a nemožno ho zložiť. Predovšetkým v čase zakrmovanie sa tu mieša zvyšky cukru a mali a zmes zapácha. Potom nezostáva, než zložiť nástavkami, dno otočiť a vodou vymyť. na dne tiež v zime zostáva skondenzovaná voda alebo tá, ktorá stečie po zadnej stene úľa pri daždi. Bez rozobratie úľa nie je možné sa jej zbaviť. Snáď okrem roky boli v vnútornom priestore relatívna vlhkosť stále 100% a v určitých častiach úli dosahovala aj rosného bodu. To bolo spôsobené pravdepodobne malým vetraním úľa.

Termosolární strop

Tvorí ho drevený rám s vloženým dvojitým sklom. Na ňom leží strecha s asi l0 cm polystyrénovú izoláciou. Tá sa dáva dole iba v čase liečenia. Rám so sklom obsahuje tiež dva teplomery so senzormi. Tie sa zapichnú tesne nad a pod plod. rám som musel reklamovať, teplomery boli umiestnené tak, že tu vznikal tepelný most a kondenzovaná vlhkosť je zničila počas jedného mesiaca. Ani ďalšie teplomery o moc dlhšie nevydržali, niektoré segmenty prestali byť viditeľné. Reklamácia nebola úplne bez problémov, predovšetkým komunikácia zo strany výrobcu bola sprvu veľmi obmedzená. Strop je vôbec zrejme Achillovou pätou. Aj napriek vysokej izoláciu zhora vykazuje teplota bez osvitu priamo pod stropom občas nižších hodnôt, než pod plodom. Priateľ Linhart zrejme nielen na základe mojich meraní uviedol na trh v roku 2017 nový typ priedušného stropu, vďaka ktorému klesla vnútornú vlhkosť v priemere o 10%. Keď som porovnával izolačné vlastnosti stropov, vychádza nepriedušný polystyrén a sklená vata v priedušnom stropu rovnako. Vata je oddelená od včiel dierovaným plechem.Včely ho ani netme-II, ani neprostavují, takže je to určite krok správnym smerom.

Meranie fyzikálnych veličín v úli


Meriam teploty na Loučkách pod stropom, tesne nad a tesne pod plodom a v dolnej časti úľa. Vlhkosť je meraná v hornej časti úli, rosný bod tiež. snímač vlhkosti zrejme dostáva od včiel veľa zabrať, predsa len musia z princípu zostať obnažený. Po roku snímač fungovať, ale našťastie mi bol vďaka ústretovosti výrobcu vymenený, a tak s meraním pokračujem aj naďalej. Ako mechanické konštrukcie výborne poslúžili diely zo stavebnice Merkur. Kabelyjsou do úľov zavedené otvorom v prednej stene nástavkami. V návode som nenašiel jeho použitia. Neslúži ako klasické očko (pri slnečným osvitu vysoká teplota), skôr ako vstup pri oddelenom chove matiek (je nutná inštalácia predných krytov). Ale tento spôsob som neskúšal, pretože je v návodu iba spomenutý bez ďalších podrobností.

Obdobie do slnovratu

V jarných mesiacoch solárny ohrev predných strán úľa veľmi pomohl.Včelky boli aktívnejší skôr, než v klasických zateplených úľoch (2cm polystyrén). môžem tiež potvrdiť tézu príručky o znáške, bola približne o 1/3 vyššia. problémy však nastali s chuťou včielok sa rojiť, väčšie teplo urobilo svoje. použil som odporúčanú metódu protirojového chovu trúdov. A že ich potom bolo! Avšak aj tak som asi 3 týždne musel vylamovať v priemere okolo desať Matec-níkov. Oddělkyjsem robiť nechcel. Pomohlo až takmer zbavenie zásob, nechal som len nutných cca 6 kg pre liečenie.

Autor opisuje nízku časovú náročnosť na jednotlivé zásahy, však poskladať vnútri úľa rámiky tak, ako to vyžaduje príručka, je vždy zdĺhavé. Je to totiž vždy inak, než si želali včielky. Zákonite niečo prebýva a niečo naopak chýba. použil som preto rámiky z iných včelstiev. A tým sa napríklad do liečebného priestoru dostane aj panenskej dielo, na ktoré teplo nepôsobí dobre. Používam väčšinou rámiky typu Hofmann. Pre termosolární úljsem musel urobiť "špeciálnu edíciu". je požadované horizontálne drôtovanie, vo vrchnej časti potom dvojnásobná početnosť. Celkom teda 6 horizontálnych drôtikov.

Prvá liečenie

Na to som si chvíľu počkal. Ako pracujúci človek si môžem dovoliť voľný deň len cez víkend. A zároveň musí byť slnečný deň. Liečenie vyžaduje stálu prítomnosť včelára. Jedno z čidiel teploty má byť umiestnené tesne nad plodom. ja ho umiestnil tesne na horný koniec plodu. V nástavkami rástla teplota nad Loučka, ako je vidieť v prvom grafe. К nejaké väčšie distribúciu tepla nedochádzalo, a tak v miestach, kde včely urputne nechladili plod, došlo k zrúteniu diela. do úľov bol žalostný pohľad. Celkom som tak prišiel o plných 8 rámikov so zásobami a "Oprave & quot; mohli slúžiť ďalej. Príčinou bolo hlavne umiestnenia horného rámkového čidlá, čo bola moja chyba. Zvláštne ale bolo to, že teplo necirkulovalo v úli. Zapríčiňuje to aj vysoký počet "klimatizujících & quot; včiel medzi rámiky? zo všetkých teplotných záznamov je vidieť, ako včely veľmi urputne udržujú teplotu plodu okolo 36-38 °С.

Liečenie koncom leta

Bol som už veľmi opatrný a veľmi pozorne sledoval aj teplotu nad rámikom, čo bežný užívateľ nemôže. Výsledok bol ale taký, že u plodu teplota vyrástla na 47 ° С, čo je maximum, takže som nasadil strechu a čakal na ochladenie. teplo sa dole vôbec nedostalo. Je mi jasné, že je to jeho fyzikálne vlastnosť, ale v príručke sa píše o sálanie, akumuláciu smerom nadol. A to okolo plodu boli zásoby medu. Takže som iba behal a striedavo nasadzoval a dával dole stropy bez nejakého ďalšieho efektu. Priateľ Linhart mi ponúkol vrátenie peňazí, čo bolo ústretové gesto, ale neprijal som ho, investoval som predsa len dosť času a práce na to, aby som všetko len tak zahodil. Skôr som chcel, aby sa na úle pozrel, či nie je "niečo veľa špatně11, ako mi potom sám napísal. Bohužiaľ čas mu nevyšiel. Urobil som preto podľa jeho odporúčaní rámiky klasické s medzerníkom. A vida, toto odporúčanie sa objavilo aj v novej príručke TSÚ, kde je uvedené, že rámiky typu Hofmann nie je vhodné používať.

Liečenie kyselinou mravčou

Liečenie bolo nutné preto, že som pri termo-solárnych ohrievačoch nikdy nedosiahol v celom obsahujú mláďatá teploty 40 ° С a dalo sa predpokladať napadnutia včelstva kleštíkem. Zákaz tohto spôsobov liečenia som v príručke nenašiel. Inštaloval som odparovače. Nutné dodať, že prvý spad roztoče bol síce porovnateľný s ostatnými úle, ale opakované jesenné liečenie už spad nemalo.

Jarné liečenie

Na jar som bol zaskočený tým, že aj napriek otvorenú zadnú časť úľa, na hornom zadným rámika pri všetkých úľov kondenzovala voda na strane к nástavkami a nezavíčkované zásoby tak zľahčoval, že pri jeho vytiahnutí obsah zmesi medu a vody vytiekol. meraná vlhkosť pritom v priemere neklesla pod rosný bod.

Úle boli vybavené klasickými rámiky s medzerníkom podľa odporúčania príručky. počkal som si, až bude nad plodom dostatok zásob a slnečný den.Trpělivě som dával dole a nasadzoval strop, ale bohužiaľ s teplotou pod plodom ohrev nič neurobil. po sňatí stropu som videl, že vyššie teploty rozhodne nie sú prekážkou pre včely, uličkyjsou vždy plné. Včely iba čiastočne opúšťa rámik, kde sú zásoby. jasne som videl, ako urputne chránia potomstvo pred účinkami tepla.

Pri liečení som premýšľal, ako zautomatizovať zakrývanie stropu. A to nielen z dôvodu časových, ale aj preto, aby nedošlo opätovne к prehriatiu úľov. urobil som drevený rám, na ktorom servo horizontálne otáča clonou. Tá by samozrejme mala byť podľa príručky zo silnej izolácie, ale ja mal rovnaké výsledky aj bez nej. Elektronika asi do 1000 Sk "léčila11 za mňa.

Zaujímal ma tiež obsah hydroxymetyl-furfuralu, či nie je med poškodený teplom sálajúcim zo stropu či z bokov. Tu by som chcel poďakovať Veterinárne a farmaceutické fakulte v Brne, ktorá urobila rozbor medu z exponovanej časti úľa. Zistené množsvo 0,03mg / kg (ppm) bolo na medzi detekcie. Limit je 40ppm, med bol teda v poriadku.

Skúsenosti z prevádzky

+ Znateľne lepší jarnej rozvoj včelstva vhodný najlepšie pre oddelka, vyšší výnos medu, čiastočné obmedzenie rozvoja roztoča Varroa destructor, ochotné rady propagátora a autora úľa RNDr. Linharta, veľmi vydarená grafika príručky TSÚ-verzia jar 2017, teplo nemá vplyv na kvalitu medu;

- časová náročnosť prípravy к liečenie, liečenie iba v prípade slnečného počasia a nutnosť časti voľného dňa, stála prítomnosť včelára pri liečení, veľmi neprehľadná príručka к liečenie-verzie roka 2016, viaznuce komunikácie s výrobcom a distribúciou úľov, nutné špeciálne drôtovanie rámiky, nízka kvalita teplotných snímačov, nemožnosť otvorenia dna smerom nadol, kondenzácie vody v úli spôsobujúce degradácii kovových a drevených častí, nedosiahol som liečebných teplôt v dolnej časti úľa.

Zhodnotenie

Metóda liečenia teplom funguje, o tom niet pochýb. je však potrebné ďalej hľadať čo najjednoduchší fungujúci postup, výrazne sprehľadniť a zostručniť návod (verzia jar 2017 je cesta dobrým smerom), zamestnať schopného obchodníka (súčasný spôsob komunikácie skôr odrádza) a preferovať smerovanie к cieli pred okamžitým ekonomickým efektom. Priznané nedokonalosti každý ospravedlní. Chápem, je potrebné patentovať systém, aby sa aspoň trochu vracali náklady na vývoj, ale zároveň by som sa prihováral к väčšej otvorenosti. Čím viac nadšených včelárov bude zdieľať verejne svoje skúsenosti (pod dohľadom odborníka), tým skôr sa odstráni liečebné či technické chyby. Českého majstra žiadny problém nezastaví, tomu pevne verím.

Na nákladoch akcie sa čiastočne podieľal Jihomoravský kraj. Bez neho by som sa do tejto akcie nepustil a pár ďalších čriepkov do nádejného nápadu nepridal. Verím, že to je cesta správnym smerom, ktorá pomôže včelám v boji s parazitom bez použitia chémia.

Z časopisu včelárstvo.
Ing. Martin Dostál