Stručná charakteristika základných včelích produktov - Propolis

Propolis tvoria včely zbieraním živice na stromoch, do ktoré pridávajú výlučky svojich žliaz. Do úľa nosia propolis v rúškach na zadných nožičkách obdobne ako peľ. Včely využívajú propolis v dvoch základných formách. Tá prvá je riedka, slúži na potieranie stien a iných častí úľa, má dezinfekčné funkciu. Druhá forma propolisu je zahustená, využíva sa na tmelenie škár, prasklín a rôznych netesnosti či ku zmenšovaniu vletových otvorov proti prievanu najmä v zimnom období. Divoko žijúce včely ho používajú pre izoláciu hniezdnu dutiny.

Je zvláštnosťou, že včely dokážu propolisom pokryť celé telo votrelca, ktorý sa dostal do úľa a tam uhynul. Tým zabráni rozkladu jeho tela, zakonzervujú ho, doslova ho mumifikujú.

České výrazy pre propolis ako "Smolíka" alebo "dlhuje" sa príliš nepoužívajú, nevžilo sa. Vďaka svojim účinkom blahodarne pôsobiacich na ľudský organizmus je propolis všeobecne známy a ľudia o neho javí pomerne značný záujem.

Zloženie propolisu

Záleží na druhu rastlín, kde ho včely nazbierali, tým sa rozlišujú aj druhy propolisu. Má protizápalové a bolesti znižujúce účinky, vždy je však silne antimikrobiálne, bráni v rozvoji hubám a plesniam. rôzne zloženie propolisu komplikuje jeho lekárske využitie, pretože je veľmi ťažké ho štandardizovať. Riešením je spracovanie veľkého množstva propolisu získaného od rôznych včelárov a stanovenie jeho kvantitatívneho a kvalitatívneho zloženia.

V teple sa propolis stáva pomalosťou a lepkavým, v chlade krehne, veľmi dobre sa rozpúšťa v etylalkoholu, vo vode naopak veľmi zle.

Získavanie propolisu

Propolis možno zo včelstva získavať v zásade dvoma spôsobmi:

- Na rámcoch v hornom nástavkami je takmer vždy vrstva propolisu, ktorú včely izolujú medzeru medzi hornou Loučka a stropom. Zoškrabnutím rozpěrákem alebo nožíkom možno ľahko tento propolis odobrať. Dbáme na to, aby sa v ňom nenachádzali drevené triesky, mrtvolky včiel, vosk a iné nečistoty;

- Druhá možnosť je zo sietí, kedy včelár pod strůpkovou fóliu na rámiky položí sieť s malými okami, ktorú včely zatmelia. Táto sita sa dajú jednoducho vyrobiť z plastové siete do okien proti hmyzu. Oka naje veľkosť 2x2 mm. Včelám to vadí, a tak tieto dierky tmelí. Na konci medobraní sú už takmer zatmelené, len s minimom vosku. Potom sieť vyberieme, zmrazíme v mrazničke, necháme skrehnúť a jednoducho vydrolíme do nádoby či plastového vreca. Ja vkladám tieto sieťky už koncom apríla a vyťahujem je po zakŕmenie včelstiev. Všetky potom uložím do mrazničky a v zime propolis vydroluji. Mali by sme ho ešte preprať vo vode, jemné čiastočky nečistôt sa vyplaví spolu s voskom a na dne zostáva len surový propolis. po vysušenie skladujeme v tme v uzavretom obale.

Surový propolis

Využíva sa pri bolestiach zubov alebo na odstránenie bradavíc, na výrobu tinktúry a kvapiek, do amuletov pod. V prípade bradavíc sa kúsok surového propolisu položí na špičku lyžičky a nad plameňom, alebo platňou variča sa nechá riadne zmäknúť. Túto hmotu natlačíme na bradavicu a prelepíme umývateľnou leukoplastom. Takto ošetrenú bradavicu necháme, a ak náplasť a propolis spadne, tak všetko obnovíme. Bradavice sa postupne zmenší a vypadne. nikdy jej nešťouráme, neškriabe a nevyřezáváme.

Propolisová tinktúra

Na prípravu propolisové tinktúry existuje celý rad návodov. V zásade je potrebné vychádzať z toho, že propolis sa rozpúšťa najlepšie v alkohole alebo vnemu podobných látok. Približne 100 g očisteného propolisu, ktorý vyberieme z mrazničky, sa po častiach zomelie na elektrickom mlynčeku. Pokiaľ ho nemáme, je nutné propolis čo najviac rozdrobiť. Zmrazený a skrehnuté propolis sa ľahko rozbije na menšie časti. Potom hmotu zalejeme minimálne 60% liehom, ale možno použiť aj koncentráciu 80-85%. Aby sme túto koncentráciu získali, zmiešame 500 ml 95% liehu s 50 ml prevarenej, studenej vody (pozor - lieh sa vlieva do vody, nie obrátene!).

Ako potvrdzujú skúsenosti mnohých včelárov, pri tejto koncentrácii alkoholu vykazuje propolisová tinktúra najvyššiu aktivitu. Nechávame vylúhovať 2 až 5 dní na tmavom mieste. Aby sme maceráciu urýchlili, minimálne raz denne fľašu pretrepeme. potom zmes prelejeme cez lievik, do ktorého vložíme kúsok vaty alebo filtračné papier či plátýn-ko do malých fľaštičiek. Takto pripravenú tinktúru môžeme využívať na dezinfekciu alebo prevenciu najrôznejších ochorení. Skladujeme v tmavých fľaštičkách v chlade a tme.

Alergia na propolis

Nesmieme zabudnúť, že približne 5% populácie je na propolis alergické, a preto je dôležité na túto skutočnosť vopred upozorniť! jednoduchým testom môžeme zistiť, či sme alergickí alebo nie. Kožu na vnútornej strane v ohybe lakťa potrieme dvoma či tromi kvapkami propolisu, a po chvíli zistíme reakciou nášho tela. U precitlivených osôb sa objaví malé, svrbivé vriedky. v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj pľuzgieriky. Potom je nutné sa tohto lieku vzdať. Ak sa tak nestane, môžeme bez obáv tento včelí produkt využívať. Dodržiavame ale príslovie, že nič sa nesmie preháňať a všetkého s mierou.