Ako vyzimovat záložný matky

Počas zimy, a hlavne pri jarnej prehliadke musia mnohokrát včelár riešiť, ako nahradiť stratenú matku. Ak má v zásobe Oddelek s kvalitnou matkou, môže ľahko pridať celý oddelek, a tým nielen nahradiť stratu matky, ale tiež posilniť vyzimovaniu včelstva. Ak máme však pekné silné včelstvo a je potreba nahradiť len matku, je jej zohnať problémom.

Nasledujúce rady platia aj pre včelárov, ktorí nechcú navyšovať počty včelstiev a zimovať oddelka s vyššími nákladmi iba kvôli záložný matke. Zimovania náhradných matiek má svoje zákonitosti, ako je napr. Dostatok tepla, dostatok zásob, možné kladenie matiek apod.

V lete, v čase chovu matiek sa zaplodované rámiky vezmú a po rozdelení sa vloží do mini úlikov, kde sa vykonáva chov matiek. Matky, ktoré chceme upotrebiť ako náhradnej matky, zostanú v mini úlikov. A to bud v plemenáčku so 4 polovičnými rámiky alebo v šestirámkovém mini úlikov s možnosťou pridávania nástavkami, rovnako ako tomu je v samotných úľoch.

Zimu Ak matičky na 4 polovičných rámcoch, je potreba počas zimy takejto včelstvíčko prikrmovať alebo doplniť zásoby zásobným rámikom. U šestirámkoveho plemenáče je už zásob dosť na to, aby včelstvo samo prežilo zimu. K uteplení takýchto úlikov je potrebná minimálne 3 cm extrudovaný polystyrén XPS, ale najoptimálnejšie je použitie polystyrénu s hrúbkou 4-5 cm. K uteplení veka je potom potrebné polystyrén minimálne 1,5 až dvojnásobku sily steny. Ak je teda stena 4 cm, je potrebná hrúbka na veku minimálne 6 cm. Ak vytvoríme takýto mini zľaknutie správne, naskytne sa nám počas zimy nádherná podívaná na přelézající matku, ktorá ale veľakrát aj časť dňa strávia medzi vrchnou Loučka a strůpkovou fóliou.

Najmenším možným a samostatne vyzimovatelným včelstvíčkem v prírode, teda na Včelnice, sa javí plástová veľkosť prepočítaná na Adamcová mieru ako 1,5 rámik 39 x 24. Ale je potrebné doplnenie zásob počas zimy. Najefektívnejšie je vykonať doplnenie zásob zásobným plástom. Toto doplnenie sa vykonáva jednoducho zámenou už prázdne súše za zásobné plást, ktorý sa vloží do včelstvíčka bližšie ku včelám, aby s ním mali kontakt.

Samozrejmosťou takýchto úlikov je Varroa podložka. Rovnako ako strůpková fólie pre ľahkú kontrolu včelstvíčka. Dnes je už bežné, že dna natierame rôznymi farbami, a dopĺňame ich aj geometrickými tvarmi uľahčujúcimi orientáciu létavkám aj oplodnenými matkám vracajúcim sa zo snubného letu. Výrazným náterom môžeme tiež opatriť aj samotné nástavkami, čo pomáha létavkám ďaleko ľahšie nachádzať svoj úľ.

Umiestnenie úlikov či priamo "batérie" týchto úlikov by malo byť stranou od kmeňových včelstiev. V ideálnom prípade s cézny orientovaným na inú svetovú stranu. je tiež vhodné postaviť mini úliky za kríky či plemenáčku na polovičných rámcoch podobné prekážky, a to z dôvodu vhodného závetrí a v dôsledku toho lepšieho klímy pre samotné včielky.

Samostatným problémom je umiestnenie úlikov na podstavce. Pre oplodnenie matiek je vhodnejšie umiestnení pri zemi, ako sa hovorí "medzi žihľavou & quot ;. Ale pre zimovania je vhodnejšie úliky naozaj položiť na podstavca aspon 30 cm nad zem. Je to kvôli prízemným mrazíkom, ale aj z dôvodu nežiaducej vlhkosti, ktorá by mohla inak ľahko vstupovať dňom do úlikov.

Ak zhrnieme na záver potreby pre zdarné zazimovanie matičky v úli, zistíme nasledujúce. Mini zľaknutie by mal byť vyrobený z kvalitného XPS polystyrénu o optimálnej hrúbke steny 4 cm, s varroadnem, s nastaviteľným a uzatvárateľným cézny, aby nedochádzalo k vylúpenie úlikov. Tiež dno by malo byť opatrené priestranným letákom, opatrený strieškou, aby do úlikov a na včely prilietajúce za začínajúceho dažďa, nepršalo. Zľaknutie by mal byť ďalej opatrený strůpkovou z fólií pre prehľad a s možnosťou nahliadnuť do včelstva počas zimy bez väčšieho rozrušenia včelstva. Vďaka tejto fóliu môžeme tiež lepšie kontrolovať, zdajú vo včelstvíčku stále dosť zásob. Náklady na takéto zazimovanie náhradných matiek nie sú veľké. Zato radosť pri zachránenie kmeňových včelstiev je o to väčšia.

Z časopisu včelárstve od autora:
Jindřich Meduna